מהם מגדלי קירור?

מגדלי קירור נפוצים מאוד לשימוש בתחנות כוח גרעיניות, אולם ניתן למצוא רבים מהם גם בשימוש במפעלי תעשייה בכל המדינות המתועשות ברחבי העולם וכן בעסקים ונכסים שונים אשר יש הכרח וצורך בשימוש בהם. מאמר זה יתמקד במידע על מגדלי קירור ועל הצורך בשימוש בהם.

מגדלי קירור לשימוש בתעשייה

מימי המהפכה התעשייתית, קצב הייצור התעשייתי בכל רחבי העולם גדל משנה לשנה. מפעלי התעשייה הרבים הגבירו את השימוש שמסתמך על פעילות תהליכי ייצור בטמפרטורות חום גבוהות, ונוצר צורך עז למצוא פתרון להפחתת החום הרב. בעקבות כך, אנשי פיתוח ומהנדסים עמלו רבות לפתח אב טיפוס של מערכת קירור אשר תלווה את תהליכי הייצור במפעלים, מה שהוביל לפיתוח של מגדלי קירור. בתחילה יוצרו מגדלי קירור מעץ, וכיום הם מיוצרים מפלדה מגלוונת, אלומיניום, פלסטיק ובטון, אשר מצטיינים בעמידותם בפני פגעי מזג אויר והינם חסינים להיווצרות חלודה וקורוזיה.

תפקידם של מגדלי קירור

מגדלי קירור נועדו לסייע למפעלים לשמור על טמפרטורה מתאימה של סביבת העבודה. לעיתים בתנאי מזג אויר של שרב יוצא דופן או טמפרטורות ייצור גבוהות במיוחד, התשתית הקיימת במפעל או בנכס אינה מספיקה בכדי לשמור על טמפרטורה מתאימה, ובמקרי חירום אלו יש להציב מגדלי קירור להרחבת מרחב הפעולה, בכדי שלא ייגרם נזק בלתי הפיך. לכן קיומן של מגדלי קירור הפכה להיות הכרח, שכן מערכות הקירור אשר מותקנות במגדלי קירור נועדו להבטיח כי לא יוצרו תנאים של טמפרטורות גבוהות מידי, כך שתנאי העבודה יהיו אופטימליים ויאפשרו תפוקת עבודה גבוהה. מפעלי תעשייה שונים דורשים קירור לתפעול יומיומי. תעשיות אלו כוללות מפעלים כמו ייצור חשמל, נפט, זיקוק, עיבוד כימי, סוכר, פלדה, ועוד רבים אחרים.

אופן פעולת מגדלי קירור

מגדלי קירור פועלים על עקרון של אידוי וקירור. למגדלים שני מאפייני פעולה: האחד באמצעות אידוי (מערכות במגדל מקררות באמצעות מים קרים) והשני באמצעות אויר.
למגדלי קירור קיימות תוכניות גיבוי אשר פעולות במקרים בהם מערכות הקירור קורסות או מפסיקות לפעול עקב תקלה מקומית. כך כאשר יש תקלה במערכת קירור האוויר נכנסת לפעולה מערכת האידוי ולהיפך. גם במפעלים תעשייתיים קטנים, מגדלי קירור פועלים בדרך כלל בזוגות, כאשר כל מבנה פועל באופן עצמאי. הדבר מבטיח שאם מגדל אחד ייכשל, השני יוכל לספק לו גיבוי. מגדלי קירור לרוב בסמוך לארובות הגדולות של מפעלים גדולים, תחנות כוח, או בתי הזיקוק, אולם ניתן למצוא אותם במגוון גדול של צורות וגדלים.
מגדלי הקירור אינם צרכני חשמל גדולים מאוד, והתוצאה של פעולתם הינה קירור מהיר והורדת טמפרטורות ב-5-10 מעלות לעומת הטמפרטורה החיצונית.

סיכום

כדאי להקפיד בעת המו”מ לרכישת או השכרת מגדלי קירור כי היצרן וותיק בשוק, בעל ניסיון ומקצועיות, יוכל להתאים את המגדל לצרכי המפעל בשלמות וכי הוא נותן תמיכה וזמינות במשך 24 שעות ביממה.